18 Nisan 2012 Çarşamba

Yeni başlayanlar için Staj... Bir nevi Staj101

Malum yaz geldi. Pek tabi ki staj mevsimi de açıldı. Özellikle mezuniyete yaklaşmış üniversite gençliği bkz.
Temsili Üniversite gençliği
CV'de şık dursun diye Staj peşine düşecektir. Sancılı bir süreç olan staj bulma evresini atlatan şanslı azınlık ise çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında staja başlayacaklardır.( Özel sektörde herhangi bir tecrübem olmadığı için yazının geri kalanını kamuda staj yapacak olan kişiler okusun. Özel sektörle ilgili olan yazıyı Haziran ya da Temmuz aylarında yayımlayacağım.)

Şimdi staj yapacak öğrencilerin işini kolaylaştıracak bilgileri adım adım aktarmaya başlıyorum. (Hap şeklinde tek atımlık bilgi deposu)

Ders 1
        Bürokrasinin Temeli Çaydır.

Hangi kuruma giderseniz gidin ilk önce tanışacağınız kişi kurum çaycısıdır.
Başvuru yapılıp, birim amirinin yanına gidildiği anda tanışacağınız çaycı size 1 ay içinde yardımı dokunacak ender kişilerden biridir. Öyle ki çalışanlar hakkında dedikodular, anlık durum değerlendirmeleri, gündemdeki maçlar, ekonomi ve daha bir çok bilgiyi çaycıdan edinebilirsiniz. Yıllar içerisinde kendini o kadar geliştirmiş bir kişidir ki bu RSS ile bu kadar çabuk bilgi edinemezsiniz. Bu kişi ile iyi geçinmeniz staj süresince sizin hayrınıza olacaktır. Sakın ne olabilir ki demeyin. Çaycının azabı dünyada eşi benzeri görülmemiş sonuçlar doğurabilir. Hem çay akışını keser ve siz hararetten yanarsınız, hemde kurum çalışanlarına sizin hakkınızda dedikodu yayını başlayabilir.


Ders 2
        Birimdeki Diğer Memurlar
        
Sizin okuldan muhakkak bir mezun vardır. Onu Bulun!

Staj yaptığınız yerde muhakkak sizin okul, hatta sizin bölüm mezunu bir kişi vardır. Arayıp bulun o kişiyi. Çünkü bu kişi size iş vermek yerine genelde sizinle sohbet etmeyi tercih eder. Ne bileyim eski hocalarını sorar, okulu sorar, okulun var olan sorunlarını merak eder falan. Burada önemli olan o kişinin geçmişe duyduğu özlemdir. Öğrenciliğini özlemiştir ve sizinle okul hakkında sohbet ederek eski güzel günlerini hatırlar.

Askerlik Anısı Anlatan Memur

Bu kişi genel olarak emekliliğine 500 bilemedin 600 prim günü kalmış, gençlik günlerine özlem duyan, 1-2 çocuk sahibi, çocuklarından birisi muhakkak sizinle yaşıt olan beyaz saçlı memurdur. Her durumda kendini belli eder ve kendisini kurumun mihenk taşı zanneder. Öyle ki bu kişi emekli olduğunda kurum hiç bir iş yapamayan bir yere dönüşeceğini zanneder.
Bu kişiyi görme ihtimaline karşın muhakkak elinizde bir dosya ya da A4 kağıt destesi bulundurun. Sizi çağırdığı anda işiniz olduğunu öne sürüp yanından ayrılın.

Çok Çalışan Memur

Bu kişinin sizinle pek bir bağlantısı yoktur. Genelde kendi işini yapar gerisine karışmaz. Nadir olarak sizle konuşur. Başka da bir şey yapmaz.

Koordinatör, Birim Amiri, Müdür vs. vs. (İyi geçinilmesi elzem olan kişidir.)

 Erkekse göbekli ve 50+ Kadınsa havalı fön yaptıran, genelde sarı saçlı, 50+ insan.

Bu kişi sizin staj dosyanızı ya da belgenizi imzalayacak kişi olduğundan aranızı iyi tutun. Sürekli gülümseyin. Bırakın size anılarını falan anlatsın. Siz o sırada odadaki bir objeye odaklanın ve dinlemeyin. Soru falan sorarsa da artık muğlak cevaplar vererek kendinizi kurtarın. Eğer bu mümkün değilse cep telefonundan bir arkadaşınıza mesaj atın ve sizi aramasını isteyin. Telefonla konuşma bahanesiyle yanından ayrılın.

Ders 3
        Yavaş Çalışın!

Unutmayın siz orada fazla istihdamsınız. Sizin fazla çalışmanız hem diğer memurlar tarafından sevilmemenize yol açar hemde iş bittikten sonra canınız sıkılabilir. Mümkünse verilen işi mesai bitimine kadar yapmaya çalışın.

Son Ders
       Beklentileriniz


Beklentilerinizi düşük tutun. O kurumun aslında size ihtiyacı yok. En fazla fotokopi falan çekersiniz. 1 ay boyunca çay kahve falan içip, göstermelik işler yapacaksınız. Evet tatile gitseniz daha verimli bile olabilirsiniz ama unutmayın ki tatiller CV'ye yazılmıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder